SBORMISTR

PAVEL KOŇÁREK je absolventem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně v oborech dirigování sboru a dirigování orchestru. Pracuje jako sbormistr Janáčkovy opery Národního divadla v Brně, kde nastudoval více jak dvě desítky inscenací (např. G. Donizetti: L´elisir d´amore, Maria di Rohan, U. Giordano: Andrèa Chenier, W. A. Mozart: Don Giovanni, Le nozze di Figaro, G. Verdi: Un ballo in maschera, Simone Boccanegra, Rigoletto, Macbeth, G. Rossini: Il barbiere di Siviglia, La Cenerentola, G. Puccini: Madame Butterfly, E. W. Korngold: Die Tote Stadt, Das Wunder der Heliane, A. Dvořák: Rusalka, L. Janáček: Příhody lišky Bystroušky, R. Wagner: Der Fliegende Holländer, R. Strauss: Elektra a další). V letech 2004 a 2006 se se souborem Janáčkovy opery zúčastnil několikatýdenního turné po Japonsku, v roce 2014 se zúčastnil zájezdu do Ománu, kam byla Janáčkova opera exkluzivně pozvána jako jediný zástupce České republiky, a podílel se tam na prvním uvedení české opery na Arabském poloostrově.

Od roku 1995 je uměleckým vedoucím a sbormistrem Akademického sboru Žerotín. Pod jeho vedením sbor absolvoval téměř 200 koncertů doma i v Evropě, pravidelně účinkuje na renomovaných tuzemských hudebních festivalech (Dvořákova Olomouc, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival P. Dvorského, Harmonia Moraviae aj.), natáčel pro S-W Rundfunk Baden-Baden, pro firmu Vienna Modern Masters i Český rozhlas a stal se laureátem několika sborových soutěží.

V letech 1989–2005 byl členem a asistentem dirigenta Brněnského akademického sboru a od roku 2001 do roku 2010 vyučoval na Katedře muzikologie Univerzity Palackého v Olomouci předmět Řízení pěveckého sboru. V současné době je externím pedagogem Konzervatoře evangelické akademie v Olomouci. Je pravidelně zván jako lektor kurzů sborového zpěvu a jako sbormistr spolupracuje s Moravskou filharmonií Olomouc na realizaci nahrávek pro zahraniční zámořské partnery. Příležitostně se uplatňuje též jako dirigent vokálně-instrumentálních děl.


© 2011 | design Jana Musilová | foto Pavla Břeňová | web Jiří Sedoník